Ozetle-montessori

Hani bazı şeyler vardır onu gördüğünüz zaman etrafında bir ışık yanar ve sanki ihtiyacınızın o olduğunu direk anlarsınız. Bilmiyorum size de böyle şeyler olur mu ama benim hayatımda bu “Işıklı şeyler” in ki bazen duyduğunuz bir cümle, bazen de gördüğünüz bir objedir ve pek çok formda olabilir. Önemi çok büyük. Bunlar hayatımı şekillendiren dönüm noktalarıdır.

Neyse konuya geri dönecek olursam Montessori Felsefesini ilk duyduğumda o ışık yandı.

Araştırdıkça daha da çok sevdim. İçgüdüsel olarak yaptıklarımın doğru olduğunu görüp, yapmadıklarım için ise pişmanlık duymaya başladım. Ama pişmanlık duymak yerine zararın neresinden dönseniz kardır diyerek kendimi düzeltmeye devam ediyorum.

Hayatın ne kadar kısa olduğunu ve her anını iyi yaşamak gerektiğini düşünüyorum. Bu nedenle koca koca kitapları okuyacak zamanı bulamayan uykusuz ebeveynlere yardımcı olabilecek özet bilgileri toparladım. Umarım size de ışık verir.

Vereceğiniz eğitimle ilgili uygulama şekliniz;

  • Bilginizi doğrudan aktarmak değil, doğasında var olan merak, keşif ve anlama isteğini canlı tutun. Ezber bilgilerle beynini daraltmayın.
  • Her çocuk mükemmeldir. Karşılaştırma yapmayın. Onun doğuştan getirdiği yetenekleri farkedin. Onun gelişim potansiyelini görmek sizi çok heyecanlandıracak.
  • Öğrenmede 0-6 yaş dönemi temeldir ve çok önemlidir. Kariyerini lisede iyi bir okula göndererek başlatmayın. Doğduğu andan itibaren her öğrendiği şeyin çok önemli olduğunu bilin.
  • Montessori felsefesini uygulamanın başlangıç noktası, kendi başına yapması için yardım etmektir. Yani ev dekorasyonunuzu bebek ve çocuklarınıza göre oluşturun.
  • Daha özgür olabilmesi ve tek başına yatıp kalkabilmesi için ona bir yer yatağı sağlayın.
  • Düzenli ve toplu bir odası olmalı, etrafında estetik yönden zengin şeyler olmalı, doğal ahşap oyuncakları, boyuna uygun bir masa, sandalye, dolap, kitaplık, kendisinin açıp kapayabileceği aydınlatması olmalı.

Yani özet olarak kendi kendine yetmesi için etrafı organize et, ona saygı duy, önemse, sev, merak etsin ve kendi keşfetsin.