Anne çocuk

Bir anne ne ister? –  Yavrusunun sonsuz sağlık ve mutluluğunu…
Bir çocuk ne ister? –  Annesinin yanında güvende olup sonsuz sevgisini almayı..

Eee durum bu iken neden psikologlar, hatta bir çoçuk bile büyütmemişler duruma müdahil olup bir annenin iç güdülerini değiştirip onları birbirinden ayırmaya çalışırlar hiç anlamıyorum. Belki beynimizin çalışma şekli onların korkularını beslemiş ve savunmaya geçmişler bilmiyorum. Sadece farkında olmak her sorunun çözüme giden ilk sapağıdır, bunu görüp kendi farkındalığınızı takip edin derim.

Kızım doğmadan önce kitap okumaya başlayanlardanım. Notlar alır, altını çizer sonra tekrar tekrar dönerdim. Doğduğunda da değişmedi. Uzun emzirme zamanlarında yine kitap yazanları otorite kabul edip söylenenleri yapmaya çalıştım. Ama sonra baktımki tüm bunlar benim stresimi daha da arttırıyor. Yapamıyorum, olmuyor, içimden gelmiyor.  Annelik doğal bişey kimse araya girmemeli bu özel sevgi zincirinde… Karışmayın müdahil olmayın yeter ki aradaki bu sevgi zinciri kırılmadan devam etsin. Tabi diğer taraftan da onun güvende olduğundan emin olun. Küçük bir bebekken yanımda yatırmadım çünkü bunu gerçekten güvensiz buluyordum. Karyolasının yanımda olması daha iyiydi. Ama odasını ayırma zamanı geldiğinde ne mi yaptım? Güvenliğini sağlayarak ben onun yanımda yattım. O, güvenle uyuduktan sonra yanından kalktım.  Öyle istiyordum çünkü… Biz koca insanlar birlikte uyuyoruz karı koca,  o küçücük çocuk kendi odasında tek başına… Bana çok saçma geliyor. Kızım ne zaman isterse yanımızda yatar veya ben ne zaman istersem onun yatağında… doğal olan da bu değil mi.. O nedenle çocuğunuza yatak alırken kendinizi de düşünün derim.

Hey çok bilenler çıkın aradan girmeyin bu saf sevgi bağına… Bir çocuk ne kadar sevilir ilgi ve beğeni görürse o kadar kendine güvenli olur ve yetişkin olduğunda bu arayış için başkalarına köle olmaz.